Niezapłacona faktura. Odzyskiwanie należności w 4 krokach.

odzyskiwanie należności

autor: Radca prawny Andrzej Kopeć 

data publikacji: 16 maja 2023 r. 

Niezapłacona faktura - odzyskiwanie należności w 4 krokach

Kontrahent spóźnia się z zapłatą wymagalnej faktury? Znajomy, pomimo upływu terminu, nie chce oddać pożyczonych pieniędzy? Przede wszystkim – ustal plan działania! Nieterminowe regulowanie zobowiązań jest zmorą wśród polskich przedsiębiorców, a sytuacja znacznie nasila się w obliczu kryzysu i gorszej koniunktury gospodarczej. Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

1. Wyczerp drogę polubowną. 

Odpowiednio sformułowane wezwanie do zapłaty może być świetnym motywatorem dla nieterminowego kontrahenta. Najważniejsza jest komunikacja. Gdy w piśmie odpowiednio wskażemy konsekwencje nieopłacenia naszej wierzytelności, podsumujemy koszty ewentualnego sporu sądowego i konieczność naliczania dalszych odsetek za zwłokę, to przy szybkim rachunku zysku i strat, dłużnik chcąc uniknąć generowania kosztów, często przewyższających wysokość samego zadłużenia – reguluje zobowiązanie, jeszcze przed złożeniem pozwu. 

Ponadto, w przypadku nieopłaconej faktury w terminie, prawo daje wierzycielom, którzy są przedsiębiorcami możliwość doliczenia kwoty 40 euro w przypadku wierzytelności do 50.000 zł i 100 euro w przypadku wierzytelności powyżej tej kwoty. Jest to forma odszkodowania, wynikająca z potrzeby podjęcia przez wierzyciela działań windykacyjnych i obsługi należności. 

Dobre wezwanie do zapłaty powinno zawierać: 

  • Wysokość wymagalnej kwoty wraz z odsetkami 
  • Numer rachunku do uregulowania zobowiązania 
  • Określenie terminu do zapłaty 
  • Doliczenie kwoty 40 euro/ 100 euro (w przypadku nieterminowej płatności faktury vat) 
  • Wskazanie konsekwencji nieuregulowania zobowiązania w terminie 

2. Skieruj sprawę do na drogę postępowania sądowego – złóż pozew. 

Jeżeli wyczerpałeś drogę polubowną, a dłużnik dalej nie uregulował zobowiązania – nie zwlekaj, sprawę należy skierować na drogę postępowania sądowego. W tym wypadku, kluczowy będzie dobór odpowiedniego rodzaju postępowania w zależności od źródła powstania zobowiązania, posiadanych dowodów oraz wysokości wierzytelności. Najczęściej wybieranym postępowaniem – jest tzw. EPU (elektroniczne postępowanie upominawcze). Całe postępowanie odbywa się w pełni elektronicznie i kończy się wydaniem nakazu zapłaty przez Sąd. Oprócz sumy wierzytelności do kwoty należy doliczyć odsetki oraz koszty sądowe, w tym koszty zastępstwa procesowego (wynagrodzenie pełnomocnika) – za to wszystko, będzie musiał zapłacić Twój dłużnik w przypadku uprawomocnienia się nakazu zapłaty. 

3. Postępowanie klauzulowe. 

Gdy uprawomocni się nakaz zapłaty – złóż wniosek do Sądu o nadanie wyrokowi (nakazowi zapłaty) klauzuli wykonalności. Będzie to potwierdzenie dla innych organów (w tym komornika), że treść danego nakazu zapłaty jest wykonalna. Jest to ostatni krok przed skierowaniem sprawy komornikowi i rozpoczęciem egzekucji komorniczej. 

4. Egzekucja komornicza. 

Po otrzymaniu klauzuli, dysponujemy tzw. tytułem wykonawczym i to jest moment, żeby sprawę skierować, jak najszybciej do komornika. Złóż wniosek o wszczęcie egzekucji. W treści wniosku warto wskazać wszystkie najważniejsze informacje o dłużniku, źródła jego dochodu, potencjalne miejsca, w którym może znajdować się majątek. Współpraca z komornikiem znacząco zwiększa szanse na wyegzekwowanie swoich należności. 

Szukasz wsparcia w odzyskiwaniu należności? 

Nasza kancelaria, profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem należności od dłużników. Wiemy jak formułować wnioski, tak żeby klient odzyskał swoją wierzytelność i dłużnik zapłacił za wszystkie koszty sądowe, postępowania klauzulowego oraz komornicze. Współpracujemy z komornikami, w celu skutecznego i szybszego przeprowadzenia egzekucji.