FUNDACJA RODZINNA

Fundacja rodzinna

FUNDACJA RODZINNA

Kancelaria TKW zapewnia kompleksowe wsparcie przy zakładaniu Fundacji Rodzinnych. Sporządzamy Statut, zajmujemy się rejestracją Fundacji w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim, doradzamy w kwestiach podatkowych i księgowych. 

Na stałe współpracujemy z biurem księgowym, dzięki czemu zapewniamy pełną usługę prawną, podatkową oraz księgową. 

Skontaktuj się z kancelarią TKW w celu bezpłatnej analizy i przedstawienia korzyści oraz możliwości, jakie daje Fundacja Rodzinna. 

 

Fundacja rodzinna – dla kogo?

Fundacja Rodzina jest przeznaczona dla osób chcących dokonać sukcesji swojego przedsiębiorstwa bądź zabezpieczyć majątek rodzinny na pokolenia. Nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej, żeby zostać Fundatorem Fundacji Rodzinnej. Oprócz ochrony majątku, rolą Fundacji Rodzinnej jest również jego sukcesywne powiększenie, co możemy osiągnąć przez zastosowanie licznych ulg podatkowych. 

Co to jest Fundacja Rodzinna?  

Została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 22 maja 2023 roku. Jest to narzędzie idealne do ochrony, zarządzania i powiększenia majątku, sukcesji przedsiębiorstwa, a niekiedy pełni rolę “testamentu”. W swojej formie jest zbliżona do klasycznych Fundacji, a także czerpie niektóre rozwiązania ze znanych nam przepisów dotyczących spółek prawa handlowego. 

Opodatkowanie Fundacji Rodzinnej 

Bez wątpienia Fundacja Rodzinna jest świetnym narzędziem do zastosowania optymalizacji podatkowej. W przypadku kumulacji dóbr w Fundacji Rodzinnej jest ona całkowicie zwolniona z podatków CIT oraz PIT, w przypadku powstania dochodu. 

Dopiero w momencie wypłaty świadczeń wobec Beneficjentów, powstaje obowiązek podatkowy: stawka CIT wynosi wówczas 15%, natomiast stawka PIT 0% (w tzw. grupie 0). 

Niewielkie obciążenie podatkowe jest z pewnością jedną z największych korzyści płynących z założenia Fundacji Rodzinnej. 

 

Beneficjenci z grupy “0” oraz Fundator 

Przy wypłatach do majątku fundatora oraz beneficjentów z „grupy zero” korzystają oni ze zwolnienia podatkowego i stawka podatku PIT wynosi 0%. Do kręgu podmiotów z grupy “0” należą: 

  • małżonkowie
  • zstępni
  • wstępni
  • pasierbowie
  • zięciowie i synowe
  • rodzeństwo
  • ojczym, macocha
  • teściowie fundatora

Podatek VAT, a Fundacja Rodzinna 

Zgodnie z najnowszą interpretacją KIS, w przypadku dokonywania czynności zarobkowych, bez względu na cel czy rezultat tej działalności, będzie uznana za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą i tym samym będzie traktowana, jako podatnik VAT. 

Statut Fundacji Rodzinnej 

Statut jest najważniejszym dokumentem Fundacji Rodzinnej. Sporządzony jest w formie aktu notarialnego. Zawiera najważniejsze informacje, między innymi określa członków zarządu Fundacji, kwestie majątkowe, Beneficjentów, prawa oraz obowiązki zainteresowanych, czy fundusz założycielski. 

Koszty założenia Fundacji Rodzinnej 

Przy zakładaniu Fundacji Rodzinnej, należy mieć na uwadze koszty związane z jej założeniem. Do najważniejszych należy wskazać: 

Opłaty notarialne – w zależności od dokonanych czynności, jednak w przypadku sporządzenia samego statutu koszty notarialne nie powinny przekroczyć kilkuset złotych

Wynagrodzenie Kancelarii – w zależności skomplikowania sprawy oraz zakresu kompleksowości usługi, wynagrodzenie Kancelarii za przeprowadzenie całego procesu rejestracyjnego może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych 

Opłaty za prowadzenie księgowości – Opłata ryczałtowa za miesięczną obsługę Fundacji Rodzinnej, zbliżona do obsługi spółki zoo. W zależności od ilości transakcji, miesięczny koszt zaczyna się od ok. 500 zł. 

Rejestr Fundacji Rodzinnych 

Rejestr fundacji rodzinnych prowadzi Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, jako sąd rejestrowy. Rejestr fundacji rodzinnych jest jawny. Każdy ma prawo otrzymać poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z rejestru fundacji rodzinnych. 

Dostęp do Rejestru Fundacji Rodzinnych nie jest możliwy poprzez stronę internetową Sądu. 

Beneficjent Fundacji Rodzinnej 

Krąg beneficjentów określa Fundator w Statucie Fundacji Rodzinnej. Dodatkowo, w Statucie określa się rodzaj oraz wysokość świadczeń na rzecz Beneficjentów. Należy pamiętać, że beneficjenci z grupy “0” oraz Fundator są zwolni z podatku PIT (stawka wynosi 0%). 

Księgowość Fundacji Rodzinnej 

W przypadku Fundacji Rodzinnej prowadzi się tzw. “pełną księgową”. Koszty jej prowadzenia zaczynają się od kwoty ok. 500 zł w górę miesięcznie. Należy wybrać biuro, które posiada doświadczenie w prowadzeniu Fundacji Rodzinnych. 

Kancelaria TKW na stałe współpracuje z biurem księgowym, dzięki czemu zapewniamy dla naszych klientów kompleksową obsługę, zarówno pod kątem prawnym, jak i księgowym. 

Współpraca – Fundacja Rodzinna Gdańsk/ Gdynia/ Sopot / Trójmiasto 

Kancelaria TKW z powodzeniem zakłada Fundacje Rodzinne dla klientów z całej Polski. 

Jeżeli szukasz Prawnika specjalizującego się w zakładaniu Fundacji Rodzinnych skontaktuj się z Tkaczyk Kopeć Wrembel Kancelaria Radców Prawnych.