LIKWIDACJA SPÓŁKI

Likwidacja Spółki

LIKWIDACJA SPÓŁKI

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w procesie likwidacji spółki? Kancelaria Prawna TKW oferuje kompleksowe przeprowadzenie procesu likwidacji spółki – konsultacje, przygotowanie dokumentacji oraz reprezentację przed organami. 

Zajmujemy się likwidacją spółek zarówno na terenie Trójmiasta, jak i w całej Polsce. Przeprowadzamy likwidacje spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.) 

  1. Konsultacje Prawne: Nasz zespół prawników będzie udzielał Państwu wsparcia i porad prawnych na każdym etapie procesu likwidacji spółki. Będziemy odpowiadać na wszelkie pytania związane z procedurą likwidacyjną oraz zapewnić klarowne wyjaśnienia dotyczące wymogów prawnych.

  2. Przygotowanie Dokumentacji: Pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów związanych z likwidacją spółki, takich jak zgłoszenia do sądu, bilans, uchwały, czy sprawozdania finansowe. Nasz zespół zadba o kompletność i zgodność dokumentacji z obowiązującymi przepisami prawa.

  3. Reprezentacja Przed Organami: Reprezentacja Państwa interesów przed odpowiednimi organami administracyjnymi oraz sądowymi w związku z procesem likwidacji spółki. Zapewniamy profesjonalne doradztwo i skuteczną obronę Państwa praw w każdej sytuacji.

  4. Kontakt z Wierzycielami: Koordynacja kontaktów z wierzycielami oraz negocjacje w celu uregulowania wszelkich zobowiązań spółki w sposób zgodny z prawem i korzystny dla Państwa interesów.

  5. Monitorowanie Procesu: Zapewnienie ciągłego monitorowania postępów procesu likwidacyjnego oraz informowanie Państwa o wszelkich istotnych zmianach czy koniecznościach.

  6. Wsparcie polikwidacyjne: Udzielanie pomocy i wsparcia również po zakończeniu procesu likwidacji, w razie potrzeby, w celu rozwiązania ewentualnych problemów czy zagadnień prawnych wynikających z likwidacji spółki.

Likwidacja Spółki z o.o. 

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zakończeniem bytu przez osobę prawną i wykreśleniu jej z Krajowego Rejestru Sądowego. Postępowanie likwidacyjne uregulowane jest przepisami ustawy Kodeks Spółek Handlowych. 

Rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia likwidacji

Możliwe jest rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Rozwiązanie bez likwidacji, możliwe jest, w następujących przypadkach:

  1. Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki przez Sąd
  2. Brak rocznych sprawozdań finansowych za kolejne dwa lata obrotowe
  3. Nieskładanie do KRS wymaganych przez przepisy wniosków oraz dokumentów pomimo wezwań Sądu

Jeżeli nie zachodzi żadne z wyżej wymienionych zdarzeń, to rozwiązanie spółki bez przeprowadzenia likwidacji nie będzie możliwe. 

Jakie są przyczyny likwidacji spółki?  

Najczęściej przyczyną rozwiązania spółki jest podjęcie stosownej uchwały przez wspólników. Ponadto, przepisy Kodeksu Spółek Handlowych (KSH) wymieniają także:

→ przyczyny przewidziane w umowie spółki

→ uchwałę wspólników o przeniesieniu spółki za granicę 

→ ogłoszenie prze Sąd upadłości spółki

→ spełnienie przesłanek wymienionych w przepisach szczególnych

Jak przebiega likwidacja spółki? 

Likwidacja spółki z o.o. określona została w 6 etapach: 

  1. Otwarcie likwidacji spółki  → podjęcie uchwały i rozwiązania spółki i powołanie likwidatora
  2. Sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji → dokument niezbędny do otwarcia likwidacji 
  3. Zgłoszenie likwidacji do Sądu → dokonanie zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego 
  4. Obwieszczenia w MSiG → wezwania wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności 
  5. Czynności likwidacyjne → spieniężenie majątku, uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli 
  6. Wykreślenie spółki  → złożenie wniosku o wykreślenie spółki do KRS 

Likwidacja spółki z o.o. przez internet 

Likwidacja w ten sposób możliwa jest tylko w przypadku zarejestrowania spółki przez system s24, i tylko tych, których umowa nie była zmieniana u notariusza (w formie aktu notarialnego). Zatem w przypadku rejestracji spółki w sposób tradycyjny u notariusza nie będzie możliwe zastosowanie tego rozwiązania.

W celu otwarcia likwidacji należy podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki i powołaniu likwidatora/likwidatorów. Wobec spółek założonych w trybie s24, uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki może zostać podjęta w oparciu o dostępny w systemie wzorzec i wówczas musi zostać podpisana elektronicznie przez epuap lub podpis kwalifikowany. 

Likwidacja spółki z długami 

Możliwe jest przeprowadzenie likwidacji Spółki z długami. Należy jednak pamiętać, że długi nie są umarzane, a obowiązek ich uregulowania pozostaje na byłych członkach zarządu lub likwidatorach. 

W toku likwidacji należy dążyć do tego aby długi likwidowanej spółki z o.o. zaspokoić w całości. Jest to jeden z obowiązków, który ciąży na powołanych likwidatorach.

Likwidacja spółki bez majątku 

Zdaniem Sądu Najwyższego z dnia 20 września 2007 (Sygn. akr II CSK 240/07) – likwidacja spółki z o.o. jest ukończona wówczas, gdy w majątku spółki nie ma już żadnych składników majątkowych. Okoliczność ta zostanie stwierdzona sprawozdaniem likwidacyjnym. W konsekwencji tego możliwe jest wykreślenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z rejestru handlowego także wtedy, jeżeli nie ma ona majątku pozwalającego na wypełnienie w toku postępowania likwidacyjnego wszystkich jej zobowiązań i pozostaną one niezaspokojone.

Kiedy następuje likwidacja spółki z o.o.? 

W momencie jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Jest to ostatni etap likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Likwidacja spółki z o.o. – cena 

W przypadku przeprowadzeniu procesu likwidacji spółki, należy liczyć z następującymi kosztami: 

  1. Koszty notarialne (ok 700 zł)
  2. Koszty za złożenie wniosków, obwieszczenia w MSiG (ok 1000 zł) 
  3. Wynagrodzenie kancelarii za przeprowadzenie całego procesu (od kilku tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania sprawy)
  4. Koszty biura rachunkowego w celu sporządzenia bilansu otwarcia (od kilkuset złotych)