„TRZY SIÓDEMKI” – czy 777 k.p.c. stanowi skuteczne zabezpieczenie kontraktu?

777 trzy siódemki

autor: Radca Prawny Andrzej Kopeć 

data publikacji: 12.10.2023 r. 

„TRZY SIÓDEMKI” – czy 777 k.p.c. stanowi skuteczne zabezpieczenie kontraktu?

Zabezpieczenie umowy, to działanie mające na celu zapewnienie, że strony umowy będą wywiązywać się z jej postanowień. W przypadku jej naruszenia, odpowiednie zabezpieczenie pozwala jednej ze stron na skuteczne egzekwowanie swoich praw. W biznesie zawieranie umów to powszechna praktyka. Szczególnie, jeżeli mamy na uwadze realia polskiego obrotu gospodarczego - zabezpieczenie wykonania usługi, bądź zwrotu powierzonych środków, prawidłowo sporządzoną umową potrafi zaoszczędzić ewentualnych sporów, a przy tym pieniędzy oraz czasu. Stąd, powszechnie wybieranym rozwiązaniem są tzw. „trzy siódemki” – art. 777 uregulowany w kodeksie postępowania cywilnego. Dokument sporządzany jest u notariusza w formie aktu notarialnego, w którym dłużnik (druga strona kontraktu) oświadcza, że poddaje się egzekucji w trybie art. 777 par. 1 pkt 4, 5 i k.p.c.

Umowa pożyczki lub najem mieszkania

W praktyce, zabezpieczenie z „trzech siódemek” jest najczęściej spotykane w przypadku umów o pożyczkę lub umów najmu nieruchomości. W przypadku umowy o najem, daje nam to możliwość eksmisji najemcy bez potrzeby długotrwałego postępowania sądowego.  

Tytuł wykonawczy – przewaga poprzez szybkość i prostotę

Trzy siódemki stanowią ważne narzędzie pozwalające stronom na zabezpieczenie umowy przed ewentualnym jej naruszeniem. W praktyce oznacza to, że 777 daje stronom możliwość uzyskania tytułu wykonawczego bez konieczności długotrwałego postępowania sądowego, a wyłącznie w toku tzw. postępowania o nadanie klauzuli wykonalności.  Jeżeli w wyniku sporu, na podstawie umowy chcemy wyegzekwować należne nam wynagrodzenie, bądź zwrot środków, to co do zasady – nie musimy pozywać drugiej strony kontraktu, a sprawę z pominięciem tego etapu – skierować od razu do Sądu, który nada aktowi notarialnemu klauzulę wykonalności. Akt notarialny opatrzony w klauzulę wykonalności będzie dokumentem, który pozwoli nam na skierowanie sprawy już bezpośrednio do komornika, który na jego podstawie przeprowadzi postępowanie egzekucyjne.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności  

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności Sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni. Praktyka pokazuje jednak, że na nadanie klauzuli czeka się w granicach jednego miesiąca.

Zgodnie z art. 781(1) k.p.c. W postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym dłużnik poddał się egzekucji, Sąd nie dokonuje już oceny ważności czynności prawnej, a jedynie weryfikuje, czy akt spełnia przesłanki zawarte w art. 777 par. 1 k.p.c.

W wyniku postępowania klauzulowego, Sąd wydaje postanowienie o nadaniu aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności, co stanowi potwierdzenie przed organem egzekucyjnym, że akt ten nadaje się do wykonania, a komornik będzie mógł wszcząć egzekucję wobec dłużnika.  

Przesłanki odmowy nadania klauzul wykonalności

Trzeba mieć na uwadze, że sam akt notarialny, może być w tym zakresie błędnie sformułowany.

  • akt notarialny nie definiuje dokładnie obowiązku i jego źródła sankcjonowanego aktem, określono go zbyt ogólnie lub w sposób niepełny – przede wszystkim, w sytuacji gdy oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji zostało złożone w odrębnym akcie notarialnym
  • w akcie notarialnym nie określono w ogóle, lub określono nieprecyzyjnie termin wykonania obowiązku lub zdarzenia sankcjonowanego aktem (art. 777 par. 1 pkt 4 k.p.c.)
  • brak określonej w akcie notarialnym kwoty lub nie wskazano jej górnej wysokości (art. 777 par. 1 pkt 5 k.p.c.)
  • osoba, która została wskazana w akcie nie jest dłużnikiem osobistym – tj. nie odpowiada za dług całym swoim majątkiem ( art. 777 par. 1 pkt 6 k.p.c.)
  • wierzyciel nie zachował terminu złożenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności

Korzyści z zabezpieczenia umowy na podstawie artykułu 777 k.p.c.

Zabezpieczenie umowy na podstawie artykułu 777 k.p.c. może przynieść wiele korzyści:

  • zwiększa pewność wykonania umowy – strony umowy mogą mieć pewność, że postanowienia umowy zostaną skutecznie wykonane, ponieważ naruszenie umowy skutkować będzie możliwością przymusowego egzekwowania roszczeń
  • skuteczne egzekwowanie praw – w przypadku naruszenia umowy, strona, która uzyskała na podstawie aktu notarialnego tytuł wykonawczy, ma po swojej stronie instrument prawny, który umożliwia skuteczną egzekucję roszczeń
  • ochrona interesów finansowych – zabezpieczenie umowy może pomóc w ochronie interesów finansowych strony, która ma roszczenie wynikające z umowy
  • ochrona przed opóźnieniami i nieuczciwymi praktykami – zabezpieczenie umowy może zapobiec opóźnieniom w wykonaniu umowy oraz nieuczciwym praktykom drugiej strony

Podsumowanie 

Podsumowując, zabezpieczenie umowy na podstawie 777 k.p.c., to skuteczny sposób na ochronę interesów stron umowy i zdecydowanie zwiększa szanse na pełne wykonanie zobowiązań. Jest gwarantem, że w przypadku naruszenia umowy strona poszkodowana będzie miała możliwość sprawnego egzekwowania swoich praw bez potrzeby przeprowadzenia długoletniego postępowania sądowego.