Popularna metoda wyceny przedsiębiorstw oparta na prognozowanych przyszłych przepływach pieniężnych. Podstawowym założeniem tej metody jest określenie, że wartość przedsiębiorstwa wyznaczana jest przez wartość przyszłych wpływów gotówkowych, które następnie są dyskontowane do wartości bieżącej. Przyszłe przepływy pieniężne ustalamy na podstawie prognoz finansowych, a te z kolei tworzymy na potrzeby postępowania restrukturyzacyjnego. Innymi słowy, oblicza się ile przedsiębiorstwo jest warte obecnie na podstawie tego, co zarobi w przyszłości.
Metoda ta polega na wycenie przedsiębiorstwa poprzez porównanie jego wartości do innych, podobnych firm działających na tym samym rynku. Uchodzi za prostą metodę wyceny, ponieważ nie ma wymaga skomplikowanych analiz finansowych. W praktyce znajdujemy podobne spółki, które rynek już wycenił, np. poprzez wskaźnik C/Z (cena do zysku), obliczamy ich średnią wartość, co da nam szacunkową wartość rynkową naszej działalności.
Wycena majątkowa oparta jest o różnicy pomiędzy aktywami netto, a zobowiązaniami firmy. Jest to jedna z najprostszych metod wyceny. Trzeba ustalić wartość aktywów przedsiębiorstwa takich jak nieruchomości, maszyny, zapasy, należności wobec kontrahentów, a zobowiązaniami – kredytami, pożyczkami, zobowiązaniami handlowymi etc.
Restrukturyzacja na wartość firmy może zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Wszystko zależy od skuteczności przeprowadzenia całego procesu, ale także odbioru przedsiębiorstwa przez klientów, kontrahentów czy partnerów biznesowych (inwestorów). Restrukturyzacja może poprawić jego rentowność, zredukować zadłużenie, zachować miejsca pracy, czy zdobyć nowe rynki, ale w skrajnych przypadkach, nieudany proces może doprowadzić do większych problemów z niewypłacalnością i utraty zaufania.
Jednym z kluczowych aspektów postępowania restrukturyzacyjnego jest zmiana struktury zadłużenia, która może mieć znaczący wpływ na wycenę firmy. Innymi słowy, firma będzie więcej warta, gdy jej zadłużenie zostanie zredukowane.
Restrukturyzacja operacyjna polega opiera się na dokonaniu zmian w podstawowych procesach i strukturach firmy, w celu zwiększenia jej efektywności, konkurencyjności oraz rentowności. Jej efekty mają kluczowy wpływ na cenę przedsiębiorstwa. Źle przeprowadzona restrukturyzacja operacyjna może doprowadzić do destabilizacji, utraty kluczowych pracowników, czy pogorszenia relacji z klientami oraz dostawcami.
Zależy od wielu czynników, takich jak cel wyceny, specyfika branży, dostępność danych oraz sytuacja finansowa firmy. Z metody porównawczej skorzystamy, gdy na rynku są spółki, które można porównać z naszym przedsiębiorstwem, z metody dochodowej (DCF) gdy firma ma stabilne i przewidywalne przepływy. Metoda majątkowe, czy wartości likwidacyjnej sprawdzi się, gdy posiadamy aktywa lub jesteśmy w trakcie postępowania upadłościowego/ likwidacji. Przy wyborze odpowiedniej metody warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty. Na rynku wiele firm oferuje usługi w zakresie wyceny przedsiębiorstwa. Gdy przedsiębiorstwo jest w trakcie restrukturyzacji warto skorzystać z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego lub profesjonalnego pełnomocnika specjalizującego się w sprawach restrukturyzacyjnych.
Dobre wsparcie prawne, biegłego rewidenta czy doradcy restrukturyzacyjnego jest kluczowe w przypadku analizy ewentualnych ryzyk związanych z przeprowadzeniem restrukturyzacji i szansy na wzrost wartości firmy, bądź jej spadek.
Wyniki wyceny danego podmiotu po restrukturyzacji dostarczą obiektywnej oceny wartości firmy, co jest niezbędne do skutecznych negocjacji z inwestorami. Dzięki wycenie przedsiębiorcy będą mieć wiedzę na temat oczekiwanego zwrotu z inwestycji i są w stanie porównać wartość firmy przed i po restrukturyzacji.
W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa czy fuzji (M&A) dokonanie kompleksowej wyceny jest absolutnie niezbędne. Zapewne dokona tego zarówno strona zainteresowana sprzedażą, jak i strona kupująca. Dzięki procesowi restrukturyzacji łatwiej będzie wycenić wartość firmy.
Odgrywa kluczową rolę w wycenie podmiotu po restrukturyzacji. Kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:
Płynność finansowa – dzięki restrukturyzacji zdolność firmy do terminowego regulowania swoich zobowiązań jest większa. Wysoka płynność finansowa zwiększa zaufanie inwestorów i kredytodawców, co może pozytywnie wpłynąć na wycenę firmy.
Zadłużenie – poziom zadłużenia po restrukturyzacji ma bezpośredni wpływ na jej wycenę.
Stabilność przychodów – regularne i przewidywalne przychody po restrukturyzacji są oznaką stabilności finansowej.
Koszty operacyjne – efektywne zarządzanie kosztami operacyjnymi po przeprowadzeniu postępowania naprawczego znacząco wpływa na rentowność firmy. Należy pamiętać, że redukcja kosztów operacyjnych nie powinna mieć wpływu na jakość produktów lub usług.
Potencjał wzrostu firmy po restrukturyzacji jest ogromny i tak naprawdę nie sposób przewidzieć go dokładnie. Często postępowanie naprawcze, to nowy etap życiu spółki. Na ocenę potencjału najczęściej wpływają:
Nowe rynki i produkty – restrukturyzacja otwiera firmie drzwi do nowych rynków lub umożliwia wprowadzenie nowych produktów i usług. Ekspansja lub dywersyfikacja oferty produktowej może znacząco zwiększyć potencjał wzrostu firmy.
Innowacje technologiczne – wprowadzenie nowych technologii lub rozwiązań poprawi efektywność operacyjną i konkurencyjność firmy. Rynek dobrze odbiera podmioty, które są liderami w zakresie innowacji.
Zwiększenie efektywności operacyjnej – restrukturyzacja może prowadzić do optymalizacji procesów i redukcji kosztów, co zwiększy marżę i wpłynie na rentowność firmy.
Zdolność do adaptacji – restrukturyzacja może poprawić elastyczność i zdolność firmy na nowe wyzwania i możliwości.
Zmniejszenie zadłużenia/ struktury kosztowej – na koniec należy podkreślić, że nic tak dobrze nie wpłynie na kondycję przedsiębiorstwa, jak zwiększenie jego zdolności do regulowania swoich zobowiązań, poprawę cash-flow, oraz zredukowanie ogólnej sumy zadłużenia do majątku firmy.
Proces wyceny jest złożony i wymaga specjalistycznej wyceny z zakresu prawa, spółek, wartości aktywów, finansów oraz podatków.
Specjalista, który ma uprawnienia do badania sprawozdań finansowych, często bierze udział w wycenach przedsiębiorstw, zwłaszcza w przypadku połączeń, przejęć lub podziałów firm.
Rzeczoznawcy majątkowi są uprawnieni do wyceny określonych składników majątku przedsiębiorstwa, takich jak nieruchomości, maszyny czy inne aktywa materialne. Wyceny tych składników mogą być elementem wyceny całego przedsiębiorstwa.
Niektóre kancelarie prawne specjalizujące się w prawie gospodarczym mogą oferować usługi wyceny, zwłaszcza w ramach doradztwa transakcyjnego lub w postępowaniach sądowych dotyczących wyceny spornych przedsiębiorstw.
W przypadku przedsiębiorstw w trudnej sytuacji finansowej, specjaliści ds. restrukturyzacji i upadłości często zajmują się wyceną na potrzeby planów naprawczych lub postępowań restrukturyzacyjnych.