Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

Kancelaria TKW specjalizuje się w przeprowadzaniu postępowań upadłościowych wobec zadłużonych konsumentów. Jeżeli jesteś konsumentem i nie radzisz sobie z wielkością zadłużenia lub jesteś przedsiębiorcą, który utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub chcesz zakończyć biznes pozostając bez zobowiązań finansowych zgłoś się do nas, a przeprowadzimy Twoją procedurę upadłościową (oddłużeniową). 

W ramach specjalizacji upadłość konsumencka nasze usługi obejmują między innymi:

→ Analizę dokumentacji oraz sytuacji finansowej Klienta pod kątem konieczności przeprowadzania postępowania upadłościowego

→ Przygotowanie niezbędnej dokumentacji potrzebnej do otwarcia postępowania upadłościowego

→ Sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

→ Sporządzenie wniosku o przeprowadzenie układu w upadłości wraz z przygotowaniem propozycji układowych, w sytuacji, gdy Klientowi zależy na zachowaniu majątku

→ Reprezentowanie Klienta w postępowaniu upadłościowym przed syndykiem oraz sądem

→ Sporządzenie odpowiedzi na zarządzenia sądu oraz przygotowywanie środków zaskarżenia

→  Nadzór nad prawidłowym przebiegiem postępowania upadłościowego, w tym kontroli działań syndyka, w celu ochrony masy upadłości przed uszczupleniem

→ Reprezentowanie wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

Upadłość konsumencka krok po kroku 

Proces upadłości konsumenckiej obejmuje trzy kluczowe fazy: inicjalne postępowanie sądowe w sprawie ogłoszenia upadłości, gdzie sąd formalnie ogłasza stan upadłości. Następnie następuje właściwe postępowanie z udziałem syndyka, który opracowuje listę wierzycieli, zarządza majątkiem upadłego i przygotowuje projektu planu spłaty wierzycieli lub umorzenia długów. 

Ile trzeba mieć długów aby ogłosić upadłość konsumencką? 

Wielu konsumentów zastanawia się, jaka kwota długu jest wymagana do złożenia wniosku o upadłość konsumencką. Przepisy prawne nie określają żadnego minimalnego ani maksymalnego limitu długu. 

Dla kogo jest upadłość konsumencka? 

Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców (którzy zakończyli prowadzenie działalności gospodarczej), którzy nie są wstanie regulować swoich zadłużeń. 

Umorzenie długów w upadłości konsumenckiej 

Zgodnie z obowiązującym Prawem upadłościowym, sąd może umorzyć długi upadłego, jeśli jego osobista sytuacja jednoznacznie wskazuje na trwałą niezdolność do spłaty zobowiązań w ramach planu spłaty wierzycieli. Takie rozwiązanie jest rzadko stosowane. Kto może liczyć na całkowite umorzenie długów w upadłości konsumenckiej? Zazwyczaj emeryci prowadzący gospodarstwo domowe samodzielnie, otrzymujący emerytury zbliżone do minimalnych, mogą uzyskać umorzenie bez konieczności spłaty wierzycieli

Plan spłaty 

W zależności od danej sytuacji, Sąd przy ustalaniu planu spłaty bierze pod uwagę różne czynniki. Między innymi ustaleń dokonuje na podstawie zeznań zadłużonego, syndyka oraz wierzycieli oraz dokumentacji zebranej w toku postępowania. 

W planie spłaty określony jest czas jego trwania oraz miesięczne kwoty spłat. Co do zasady, plan spłaty nie powinien być dłuższy niż 36 miesięcy, jednak sąd musi wziąć pod uwagę opinię syndyka o możliwościach finansowych upadłego i jego sytuacji życiowej. 

Wniosek o upadłość konsumencką 

Wniosek składa się do Sądu Rejonowego, wydział ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych w zależności właściwego dla siedziby zamieszkania składającego.

Co do zasady, wniosek składa się w całości w formie elektronicznej, za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Wyjątek stanowią osoby wykluczone cyfrowe – tylko one mogą złożyć wniosek tradycyjnie w formie „pisemnej”. 

Opłata od wniosku wynosi 30 zł. Wniosek składa się na specjalnie przygotowanym formularzu dostępnym na platformie KRZ. 

Upadłość konsumencka z majątkiem 

Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku złożenia wniosku o upadłość konsumencką, gdy Upadły jest w posiadaniu majątku np. środków pieniężnych, samochodu, czy nieruchomości – po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej przez Sąd wejdzie on do masy upadłościowej nad którą pieczę sprawuje Syndyk, a następnie rozdzielony proporcjonalnie pomiędzy wierzycieli. 

W przypadku nieruchomości, np. domu, czy mieszkania – nieruchomość zostanie zlicytowana, a kolejno środki z niej uzyskane przekazane na poczet spłat wierzycieli. 

Upadłość konsumencka bez majątku 

Czy można ogłosić upadłość konsumencką bez posiadanego majątku? 

Jak najbardziej! Brak majątku Dłużnika nie przeszkadza w ogłoszeniu upadłości, a jednocześnie może przyczynić się nawet do szybciej przeprowadzonego postępowania. 

Ile powinien pozostawić Syndyk? 

Ile może zabrać Syndyk z Twojego wynagrodzenia? 

Syndyk dokonuje zajęcia pensji (wynagrodzenia za pracę) oraz inne dochodów upadłego. Przy tym wysokość potrącenia co do zasady nie może przekraczać połowy wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę. Jednocześnie syndyk musi pozostawić upadłemu kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę (minimalna kwota wolna od zajęcia). 

Kto pokrywa wynagrodzenie Syndyka? 

Kto opłaca syndyka? Zasadniczo, honorarium syndyka jest finansowane z funduszy zgromadzonych przez syndyka w trakcie procesu likwidacji majątku upadłego, w tym środków pieniężnych pochodzących ze sprzedaży aktywów oraz ewentualnych potrąceń dokonywanych w trakcie postępowania upadłościowego. 

Kiedy sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli?

Sąd umarza długi upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego jasno wskazuje na trwałą niezdolność do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. 

O co pyta sąd na rozprawie upadłościowej?

Jakie pytania może zadać sąd na rozprawie? Sąd może szczegółowo pytać o przyczyny stanu niewypłacalności, ewentualne zaniedbania upadłego prowadzące do sytuacji finansowej. Sąd może także badać dokładnie zaciągnięte długi, ich przeznaczenie oraz podejmowane działania przez upadłego w celu rozwiązania problemu zadłużenia.

Upadłość konsumencka Gdańsk – ile trwa postępowanie upadłościowe w Gdańsku?

Postępowanie upadłościowe powinno trwać maksymalnie 6 miesięcy. Czas trwania procedury zależy głównie od efektywności działania syndyka. Im skuteczniej wykonuje on swoje zadania, tym prędzej sąd upadłościowy podejmie decyzję dotyczącą rozwiązania zadłużenia upadłego. 

Upadłość konsumencka Gdynia – ile trwa postępowanie upadłościowe w Gdyni?

Postępowanie upadłościowe powinno trwać maksymalnie 6 miesięcy. Czas trwania procedury zależy głównie od efektywności działania syndyka. Im skuteczniej wykonuje on swoje zadania, tym prędzej sąd upadłościowy podejmie decyzję dotyczącą rozwiązania zadłużenia upadłego.