Przeprowadzenie likwidacji spółki:
Uchwała wspólników
Likwidacja spółki z o.o. przeprowadzana jest w oparciu o przepisy ustawy – kodeks spółek handlowych (KSH). Natomiast samą procedurę należy uznać za zakończoną dopiero po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego i wykreśleniu spółki z rejestru.
W artykule omówiono tzw. likwidację „dobrowolną” poprzedzoną uchwałą wspólników spółki. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to tylko jedna z przyczyn rozwiązania spółki, które to zostały określone w KSH.
Sama uchwała, co do zasady powinna zostać podjęta większością 2/3 głosów (chyba, że umowa spółki stanowi inaczej), a dla swojej skuteczności wymaga zaprotokołowania w formie aktu notarialnego. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy spółka została zawarta przez internet, przy wykorzystaniu wzorca umowy – w tym wypadku wystarczy wyłącznie uchwała opatrzona podpisem elektronicznym, czy profilem zaufanym.
Wraz z otwarciem likwidacji, zarząd spółki traci prawo reprezentacji podmiotu, a w jego miejsce powołani zostają likwidatorzy.
Zgłoszenie otwarcia likwidacji do Sądu
Po powzięciu uchwały, w ciągu 7 dni likwidator zgłasza fakt otwarcia likwidacji do Sądu Rejestrowego. Wniosek wraz z załącznikami składa się elektronicznie w Portalu Rejestrów Sądowych (PRS) lub w systemie S24 (w przypadku, gdy spółka została założona w tym systemie).
Wezwanie wierzycieli Spółki
Zgodnie z art. 279 Kodeksu spółek handlowych likwidatorzy muszą zawiadomić wierzycieli spółki o otwarciu likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Następuje to poprzez wezwanie do zgłoszenia przez nich ich wierzytelności w terminie 3 miesięcy od dnia tego ogłoszenia.
Likwidatorzy
Po formalnym zgłoszeniu likwidacji, do „gry” wchodzą Likwidatorzy, którzy podejmują czynności likwidacyjne, a przede wszystkim odpowiedzialni są za:
W przypadku zaspokojenia wierzycieli, jeżeli pozostanie jeszcze, jakiś majątek, to po upływie 6 miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia – Likwidatorzy dokonują podziału pozostałości aktywów. W braku odmiennych postanowień umownych, pozostały majątek dzieli się między wspólników, w stosunku do wysokości ich udziałów.
Zakończeniem procedury jest wykreślenie podmiotu z rejestru.
Przeprowadzenie upadłości spółki:
Wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego
Warte odnotowania jest, że wniosek o upadłość gospodarczą, może być złożony zarówno przez Upadłego – czyli w przypadku spółki, przez osoby uprawnione do jej reprezentacji, jak i przez wierzyciela, czyli np. bank lub kontrahenta, który nie otrzymał zapłaty za fakturę.
Wniosek kieruje się do Sądu przez internet, za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ).
O otwarciu postępowania upadłościowego decyduje Sąd. Badając między innymi – przesłankę niewypłacalności, czyli braku środków na bieżące regulowanie zobowiązań. Istotne jest też, że w przypadku, gdy Upadły nie będzie miał środków na pokrycie przeprowadzenia postępowania – Sąd wniosek o ogłoszenie oddali, zatem postępowanie nie zostanie otwarte.
Syndyk
Po formalnym ogłoszeniu upadłości, tym razem do „gry” wchodzi Syndyk. który przede wszystkim ma za zadanie zarządzać masą upadłościową – a więc spółką w upadłości. Swoje działania Syndyk rozpoczyna od wezwania wierzycieli do zgłaszania wierzytelności. Kolejno, dokonuje oszacowania masy upadłościowej i podejmuje stosowne działania w celu spieniężenia pozostałości i podziale uzyskanych środków pomiędzy wierzycieli, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie prawo upadłościowe.
Ostatnim etapem, podobnie jak w przypadku likwidacji spółki, jest złożenie wniosku o jej wykreślenie z rejestru.
Najważniejsze różnice:
Należy więc, mieć na uwadze, że likwidacja, a upadłość spółki, to dwa absolutnie różne tryby prawne, oparte na odmiennych ustawach.
Co do zasady, jeden rozpoczynamy w przypadku niewypłacalności podmiotu gospodarczego, natomiast drugie narzędzie służy nam do zlikwidowania podmiotu z obrotu prawnego, jednak z zupełnie innych przyczyn niż niewypłacalność.
W przypadku likwidacji, zarząd nad spółką pozostaje w rękach likwidatorów powołanych uchwałą wspólników – czyli de facto, pozostaje on w rękach spółki, w przypadku upadłości – zarząd przejmuje Syndyk, organ niezależny wyznaczony przez Sąd.
Po ogłoszeniu upadłości, cały majątek spółki staje się tzw. masą upadłości, nad którą piecze sprawuje wyłącznie Syndyk, natomiast w toku likwidacji, cały majątek pozostaje w dyspozycji Spółki.
Reasumując, głównym założeniem likwidacji jest kompleksowe wygaszenie działalności gospodarczej (z reguły wynika z decyzji biznesowej zarządu spółki) – bez negatywnych skutków dla jej wierzycieli, jak i samych wspólników. Upadłość ma przede wszystkim zadbać o interes wierzycieli i dać im możliwość zaspokojenia się chociaż w części z pozostałości majątku spółki.
Wyjątki:
Należy pamiętać, że może wystąpić również sytuacja, w której dokonana zostanie likwidacja spółki (bez formalnego postępowania likwidacyjnego) pomimo jej niewypłacalności – najczęściej w przypadku, gdy Sąd nie otworzy postępowania upadłościowego z uwagi na brak jakiegokolwiek majątku na pokrycie kosztów samego postępowania. W drugą stronę – w momencie, gdy w trakcie likwidacji spółka stanie się niewypłacalna, Likwidatorzy powinni złożyć wniosek o upadłość.
Powyższe procesy są długotrwałe oraz skomplikowane, warto przed podjęciem decyzji zasięgnąć profesjonalnej konsultacji. Kancelaria TKW specjalizuje się w przeprowadzeniu zarówno likwidacji podmiotów gospodarczych, jak i dopasowaniu odpowiednich rozwiązań wobec podmiotów niewypłacalnych lub zagrożonych niewypłacalnością.