Ugoda z wierzycielem – jak prowadzić negocjacje?

Negocjacje z wierzycielem

autor: TKW Kancelaria

data publikacji: 23.10.2024 r. 

Ugoda z wierzycielem – jak prowadzić negocjacje?

Wprowadzenie do negocjacji z wierzycielem

Dlaczego warto negocjować z wierzycielem?

Zawsze warto rozmawiać. Negocjacje mogą pomóc w uniknięciu jeszcze większych problemów, takich jak wszczęcia procedury windykacyjnej, czy długotrwałego i kosztownego procesu sądowego. Jeżeli na horyzoncie pojawiają się pierwsze symptomy problemów w spłacie – warto jak najszybciej rozpocząć rozmowy i doprowadzić do zawarcia ugody.  

Najczęstsze obawy dłużników

Pożyczkobiorcy obawiają się, że przez zwrócenie się do wierzyciela z jakimkolwiek wnioskiem, w którym wykażemy potrzebę zmiany warunków spłaty, w odwecie umowa zostanie wypowiedziana. Nic bardziej mylnego! Wręcz przeciwnie, brak kontaktu z wierzycielem najczęściej doprowadzi do negatywnych i długotrwałych konsekwencji.  

Przygotowanie do negocjacji

Analiza swojej sytuacji finansowej

Kolejnym krokiem jest określenie swojej sytuacji finansowej. Warto w tym celu ustalić nasze obecne dochody oraz wydatki, określić obecne i przyszłe możliwości finansowe. 

Zbieranie dokumentów i dowodów

Trzeba zbierać wszelkie dokumenty, w tym umowę o kredyt/ pożyczkę wraz ze wszystkimi załącznikami oraz korespondencję, którą otrzymujemy w trakcie spłaty zobowiązania, a także w razie zaprzestania jej spłaty (wypowiedzenie umowy, wezwania do zapłaty, powiadomienie o cesji wierzytelności). Często w przypadku negocjacji, warto posiadać również inną dokumentację, świadczącą o naszej sytuacji finansowej. 

Przykłady skutecznych negocjacji

 Negocjacje dotyczące obniżenia rat

W bardzo wielu przypadkach, wierzyciel pójdzie na kompromis i zgodzi się na obniżenie rat, czy to przez wydłużenie harmonogramu spłaty, czy przez częściowe umorzenie odsetek i kapitału. Warto skorzystać z takiego rozwiązania. 

Ustalanie nowych terminów spłaty

Ustalenie nowych terminów spłaty to kluczowy element każdego porozumienia w zakresie spłaty wierzytelności. Warto dokładnie określić terminy płatności rat, wraz z informacją na temat spłaty – kapitału, odsetek oraz kosztów ubocznych. 

Pułapki, których należy unikać

 Niedostateczne przygotowanie

Ważne jest, żeby w przypadku negocjacji, dobrze orientować w sprawie, wiedzieć jaki jest pozostały kapitał do spłaty, rodzaj oprocentowania. Trzeba mieć zebrane wszelkie potrzebne dokumenty – w tym umowę wraz z harmonogramem spłaty. 

 Zbyt emocjonalne podejście

Emocje na bok! To zawsze zły doradca, w kwestii kredytów i pożyczek decydować powinna chłodna kalkulacja i matematyka. 

Ignorowanie warunków umowy

Przed negocjacjami trzeba się bardzo szczegółowo zapoznać z postanowieniami umowy kredytowej. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy radcy prawnego. 

Podsumowanie i kluczowe wskazówki

Długoterminowe podejście do spłaty długów

Trzeba pamiętać, że spłata długów, to maraton nie a sprint. Analizujmy i liczmy długoterminowo. Miejmy na uwadze, że przez okres kilkunastu miesięcy może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych rzeczy, które mogą wpłynąć na nasze możliwości spłaty. 

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Najlepiej już na etapie analizy umowy kredytowej. W trakcie negocjacji nowych warunków spłaty, czy wsparcie w przypadku wypowiedzenia umowy. 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze błędy w negocjacjach z wierzycielem?

Bierność w działaniu, nieodbieranie korespondencji, nie czytanie warunków porozumień oraz zbyt emocjonalne podejście. Pamiętajmy, że po drugiej stronie również siedzi człowiek, którego intencją jest nie zaszkodzić nam, a jedynie odzyskać pożyczone pieniądze. 

Co zrobić, gdy negocjacje się nie udają?

Jeżeli mamy impas w negocjacjach, to warto zmienić strategię – na przykład zaproponować inne warunki spłaty długu, czy uregulować częściowo zaległość (o ile już taka występuje). Postępowanie sądowe, powinno być ostatecznością i korzystne przede wszystkim w przypadku błędów w umowie, czy innych proceduralnych po stronie wierzyciela (pożyczkodawcy). 

Ugoda z wierzycielem a koszty komornicze?

Jeżeli etap sprawy jest tak zaawansowany, że komornik zdołał już zająć poszczególne składniki naszego majątku i prowadzi egzekucje, warto zawrzeć ugodę, dzięki której regularnie będziemy spłacać dług. W jej treści warto określić kwestię naliczonych kosztów egzekucyjnych, a w niektórych przypadkach warto wnosić o ich umorzenie. Należy pamiętać, że komornik, co do zasady pobiera 10 % od wyegzekwowanej kwoty, koszty te w całości ponosi Dłużnik. 

Negocjacje z wierzycielami – Gdańsk, Gdynia, Sopot 

Kancelaria TKW Tkaczyk Kopeć Wrembel na co dzień prowadzi negocjacje z wierzycielami naszych klientów. Nasza specjalizacja obejmuje reprezentowanie zarówno osób fizycznych, jak i klientów indywidualnych oraz firm w zakresie spłat długów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz dogłębnej znajomości kluczowych ustaw, między innymi prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, prawa bankowego oraz cywilnego, czy przepisów dotyczących egzekucji skutecznie pomagamy naszym klientom odzyskać kontrolę nad finansami. Nasza kancelaria gwarantuje profesjonalizm, dyskrecję i skuteczność, co przekłada się na optymalne rezultaty w każdej sprawie. Zaufaj Kancelarii TKW i odzyskaj kontrolę nad swoimi finansami.