Rejestrację Fundacji Rodzinnej zaczynamy od sformułowania Statutu. Statut jest dokumentem, który reguluje działanie Fundacji Rodzinnej. Warto pamiętać, że prawo pozostawia bardzo dużą dowolność w jego tworzeniu. Statut Fundacji Rodzinnej spisuje Fundator.
Kolejnym krokiem jest wizyta u Notariusza w celu dokonania aktu założycielskiego. Fundator oświadczeniem woli złożonym w formie aktu notarialnego dokonuje zawiązania Fundacji Rodzinnej. Tym samym powstaje Fundacja Rodzinna w organizacji. Przed udaniem się do Notariusza, należy przygotować treść Statutu. Jeżeli wnosimy do Fundacji Rodzinnej majątek, to należy tego dokonać tego podczas jednej wizyty u Notariusza.
Przed formalnym złożeniem wniosku o rejestrację do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim musimy skompletować potrzebne dokumenty:
Jeżeli uda nam się zebrać niezbędne dokumenty, składam wniosek wraz z potrzebnymi załącznikami o zarejestrowanie Fundacji Rodzinnej do Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Czas oczekiwania na zarejestrowanie to mniej więcej 2 miesiące od złożenia wniosku.
Po formalnym zarejestrowaniu Fundacji Rodzinnej przez Sąd, należy złożyć wniosek elektroniczny do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych na stronie: https://www.podatki.gov.pl/crbr/ i wskazać Beneficjentów Fundacji Rodzinnej.
W celu założenia Fundacji Rodzinnej skontaktuj się z Kancelaria TKW. Nasi prawnicy posiadają doświadczenie w całym procesie rejestracji Fundacji Rodzinnych.