Finansowanie zewnętrzne w procesie restrukturyzacji jest nierzadko kluczowym elementem planu restrukturyzacyjnego. Dzięki pozyskaniu finansowania na dalszą działalność operacyjną jesteśmy w stanie odzyskać płynność finansową i tym samym kontynuować działalność. Co do zasady zewnętrzne środki nie tylko posłużą na spłatę wierzycieli, a powinny zostać przeznaczone przede wszystkim na zapewnienie tzw. “kroplówki” zapewniającej dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Aniołowie biznesu są często zainteresowani innowacyjnymi pomysłami i mogą dostarczyć nie tylko kapitał, ale także cenne doświadczenie. Fundusze venture capital to kolejna opcja dla firm o dużym potencjale wzrostu, które potrzebują znacznych środków finansowych na dalszy rozwój. Kredyty bankowe są bardziej tradycyjnym rozwiązaniem, jednak wymagają solidnej historii kredytowej i zabezpieczenia. Dotacje unijne mogą być atrakcyjną formą finansowania, szczególnie dla firm prowadzących działalność w obszarach priorytetowych dla UE. Crowdfunding to coraz popularniejszy sposób pozyskiwania kapitału, który polega na zbieraniu niewielkich kwot od wielu osób. Sprzedaż udziałów w firmie może być również rozważana, jednak wiąże się z utratą części kontroli nad biznesem.
Środki z emisji obligacji mogą zostać wykorzystane na spłatę wierzycieli, finansowanie bieżącej działalności operacyjnej, czy realizację środków restrukturyzacyjnych określonych w planie. Firma dokonując emisji staje się emitentem obligacji. Emitent określa warunki emisji, a także wartość nominalną obligacji, oprocentowanie, termin wykupu oraz zabezpieczenia. W trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, emisja powinna zostać poprzedzona zgodą rady wierzycieli.
Emisja akcji w procesie restrukturyzacji powinna zostać opisana w propozycjach układowych poprzez konwersję wierzytelności na akcje. Jej głównym celem jest poprawa struktury kapitałowej przedsiębiorstwa poprzez zmniejszenie zadłużenia i zwiększenie kapitału własnego. Konwersja długu na akcje pozwala na zmniejszenie zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa, a ponadto może wpłynąć na zwiększenie zaufania inwestorów i poprawę wizerunku przedsiębiorstwa na rynku.
Restrukturyzacja to często dobry moment, żeby wzbudzić zainteresowanie zewnętrznego kapitału. Gdy cały proces uda przeprowadzić pomyślnie, a środki restrukturyzacyjne znajdą aprobatę i wpłyną pozytywnie na firmę, to może być świetny sposób, żeby tzw. aniołowie biznesu mogli uzyskać wysoką stopę zwrotu z dokapitalizowania borykającej się z problemami finansowymi firmy.
Inaczej zwana również “pitch desk”, to niewątpliwie podstawa przy pozyskiwaniu inwestorów. Ważne jest żeby zainteresować potencjalnego inwestora jednocześnie zapewniając go, że restrukturyzacja jest przejściowym procesem, który pozytywnie wpłynie na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Skuteczna oferta powinna zawierać wprowadzenie, określać problem, wskazać rozwiązanie oraz opisywać rynek (w tym konkurencje) i plan działania. W celu przygotowania pitch deska można skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w internecie. Warto szczegółowo opisać środki restrukturyzacyjne które będą wprowadzone w celu uzdrowienia przedsiębiorstwa.
Koszty trzeba dostosować do możliwości wydatkowych organizacji. Należy mieć na uwadze, że zewnętrzne finansowanie w postaci venture capital będzie zdecydowanie droższe niż pozyskanie finansowania w banku, które może nie będzie optymalne z uwagi na trwającą restrukturyzacje.
Są uzależnione od rodzaju inwestycji i warunków umowy. Inwestorzy często będą wymagać zabezpieczenia na majątku firmy. W zależności od rodzaju danego postępowania – zgoda zarówno, co do zaciągnięcia zewnętrznego finansowania, jak i zabezpieczenia się na majątku musi zostać udzielone przez nadzorcę/ zarządcę,
Zarówno emisja obligacji, jak i konwersja wierzytelności na akcje, czy w końcu pozyskiwanie zewnętrznego kapitału w postaci gotówki będzie wiązać się z kosztami. W przypadku przedsiębiorstwa będącego w restrukturyzacji koszty będą wyższe, ponieważ ryzyko zwrotu z poniesionej inwestycji również jest większe. Elastyczność polega przede wszystkim na możliwości skorzystania z różnych form finansowania.
Inwestorzy, a zwłaszcza w przypadku tzw. “aniołów biznesu” (private equity i venture capital), mogą wymagać udziału w zarządzaniu przedsiębiorstwem, co będzie prowadzić do utraty części kontroli przed dotychczasowych właścicieli.
Warunkiem otrzymania zewnętrznego finansowania może być dokonanie zmian w zarządzie i radzie nadzorczej spółki. Wszystkie te zmiany będą mieć kluczowy wpływ na funkcjonowanie firmy. Istotne jest również, że w trakcie problemów finansowych firma może zostać narażona na tzw. “wrogie przejęcia”.
Bez wątpienia, inwestorzy będą mieć duży wpływ na strategię przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio dobierać instrumenty pozyskiwania zewnętrznego finansowania w trakcie restrukturyzacji. Pamiętać też o wyborze odpowiednich inwestorów, dających gwarancję wypłacalności, oraz chronić się dobrze sporządzonymi umowami.