Głównym celem, który fundacja ma spełniać, to zarządzanie oraz ochrona wypracowanego przez lata majątku. Jest więc świetnym narzędziem do akumulacji kapitału – innymi słowy ma za zadanie chronić oraz pomnażać majątek rodzinny oraz zapewnić trwanie firmy przez następne pokolenia.
Rozwiązanie to nie jest niczym nowym i znane jest na całym świecie od lat.
Główne korzyści płynące z fundacji rodzinnej, to:
Ochrona prywatnego majątku – fundacja rodzinna ponosi odpowiedzialność za zobowiązania fundatora tylko do wartości mienia wniesionego do niej przez fundatora. Odpowiedzialność fundatora została zatem w sposób bezpośrednio ograniczona, to z kolei sprawia, że staje się ona interesującym narzędziem do ochrony majątku prywatnego.
Brak składki do ZUS – wszystkie przychody beneficjentów fundacji z tytułu wypłat z fundacji rodzinnej nie podlegają składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Korzystne opodatkowanie – fundacja rodzinna będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (podobny do estońskiego CIT). W momencie, gdy fundacja przekaże świadczenia na rzecz beneficjenta powstanie obowiązek zapłaty podatku CIT w wysokości 15% podstawy opodatkowania jest to tzw. „odroczony podatek” znany z estońskiego CIT, gdzie obowiązek zapłaty podatku nastąpi dopiero w przypadku wypłaty środków należnym beneficjentom. Ponadto, ustawodawca wprowadził korzystne zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku beneficjentom świadczeń. Mowa tutaj o szerokim katalogu krewnych tzw. „grupa 0”, którzy z obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania świadczeń – są całkowicie zwolnieni. Należą do nich: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierbowie, zięciowie i synowe, rodzeństwo, ojczym i macocha oraz teściowe fundatora. Natomiast beneficjenci z poza rodzinnego katalogu, będą musieli od wypłaty świadczeń zapłacić podatek PIT w wysokości 15% podstawy opodatkowania lub 10% w przypadku grupy I i II (będą to osoby z poza najbliższej rodziny – zięć, synowa, ojczym, macocha, teściowie, zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców). Podsumowując, w przypadku beneficjentów z tzw. „grupy 0”, która jest zwolniona będzie to 15% CIT / 0% pit, a w przypadku osób z poza tej grupy będzie to 15% CIT / 15% PIT lub 10% PIT.
Jak założyć fundację rodzinną?
Jaką działalność może prowadzić fundacja rodzinna?
Musimy mieć na uwadze, że fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą wyłącznie w ograniczonym zakresie. Natomiast wydaje się, że wystarczającym, by mogła uchodzić za świetny wehikuł inwestycyjny w ramach biznesu rodzinnego. Między innymi, będzie mogła:
Warto zauważyć, że przepisy dotyczące fundacji rodzinnej są podobne do przepisów regulujących spółki prawa handlowego, co należy odbierać pozytywnie, bowiem nie spowoduje to konieczności wypracowywania nowej praktyki orzeczniczej i z pewnością pozwoli na posiłkowe korzystanie doktryny wypracowanej przez lata obowiązywania Kodeksu spółek handlowych.
Zgodnie z aktualnym procesem legislacyjnym, wszystko wskazuje na to, że pierwsze fundacje rodzinne będzie można zakładać już na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.