Od początku funkcjonowania Fundacji Rodzinnej, kwestia najmu, budziła skrajne emocje. W interpretacjach dyrektora KIS, stanowisko było jasne i niestety niekorzystne dla Fundatorów. Organ stwierdził, że najem krótkoterminowy, ze względu na czas trwania (zwykle kilka dni), nie należy do dozwolonej działalności gospodarczej, którą może prowadzić fundacja rodzinna. Przy ocenie tego zagadnienia organ całkowicie zignorował przepisy kodeksu cywilnego, który nie rozróżnia rodzajów najmu, a tym bardziej nie odnosi się do jego długości. To z kolei pozbawiało możliwość skorzystania ze zwolnienia z CIT, co więcej dochody z tego typu działalności powinny być opodatkowane stawką sankcyjną 25 % CIT.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 19 czerwca 2024 roku, sygn. I SA/Gd 219/24, wyraził odmienną opinię, wskazując, że krótkoterminowy najem apartamentu jest dozwoloną działalnością gospodarczą, którą może prowadzić fundacja rodzinna, a dochody z tego tytułu będą zwolnione z CIT. Sąd zakwestionował argumentację organu, który proponował rozróżnianie rodzajów najmu ze względu na ich długość, zauważając, że kodeks cywilny tego nie przewiduje.
Należy teraz analizować kolejne, interpretacje Organu, i przede wszystkim zwrócić uwagę, czy będzie respektować wyrok WSA.
Potrzebujesz Kancelarii prawnej zajmującej się Fundacjami Rodzinnym? Zapraszamy do bezpłatnej analizy.
Kancelaria prawna TKW zajmuje się doradzaniem w zakresie optymalizacji podatkowej związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz ochronie majątku przy użyciu Fundacji Rodzinnej, a także zapewnia wsparcie w zarejestrowaniu Fundacji Rodzinnej.