Fundacja Rodzinna na dobre zagościła w polskim porządku prawnym. Na ten moment Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim dokonał rejestracji prawie blisko tysiąc Fundacji Rodzinnych. Wraz z rejestracją pojawiły się pierwsze interpretacje dyrektora KIS w sprawie opodatkowania Fundacji Rodzinnych.
Praktyka również pokazuje nam główne zastosowania Fundacji Rodzinnej, czyli ułatwienie sukcesji, efektywność podatkowa (wehikuł do optymalizacji podatkowej – opodatkowanie Fundacji Rodzinnej) oraz ochrona i pomnażanie majątku.
Są dwa sposoby na wniesienie mienia do Fundacji Rodzinnej – poprzez wniesienie mienia na pokrycie Funduszu Założycielskiego oraz dokonanie darowizny. Warunkiem jest wniesienie mienia o wysokości co najmniej 100 tys zł. Wnoszonym mieniem może być gotówka, udziały w spółce, papiery wartościowe czy nieruchomości.
Wniesienie składników majątkowych do Fundacji Rodzinnej przez Fundatora w celu pokrycia funduszu założycielskiego – nie będzie skutkować powstaniem dochodu po jego stronie i jest neutralne podatkowo.
Po stronie Fundacji nie powstanie obowiązek podatkowy z uwagi na zwolnienie podatkowe.
Fundacja rodzinna w Polsce jest podmiotowo zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Opodatkowanie następuje przede wszystkim przy wypłatach środków beneficjentom, gdzie stosuje się stawkę 15% CIT. Pod tym względem Fundacja Rodzinna przypomina Estoński CIT.
Podatek CIT w fundacji rodzinnej obliczany jest od kwoty wypłaconych beneficjentom środków. Stawka wynosi 15% od wysokości tych środków.
Podatek PIT co do zasady wynosi 15%. Jednak beneficjenci mogą podlegać całkowitemu zwolnieniu z tego podatku, jeśli należą do najbliższego kręgu rodziny Fundatora.
W razie rozwiązania Fundacji Rodzinnej za życia Fundatora, mienie wniesione przez Fundatora, wróci do niego z powrotem. Wyjątkiem jest tutaj inne określenie tej sytuacji w Statucie. Wobec Fundatora otrzymanie mienia wniesionego na pokrycie mienia założycielskiego będzie neutralne podatkowo.
W przypadku otrzymania przez beneficjentów mienia w wyniku likwidacji fundacji rodzinnej sytuacja wygląda inaczej. CIT wyniesie 15%, przy czym przychód odpowiadający wartości mienia otrzymanego pomniejsza się o wartość podatkową mienia wniesionego przez Fundatora lub Fundatorów.
Kancelaria TKW zajmuje się kompleksowym wsparciem przy zakładaniu Fundacji Rodzinnych.
autor publikacji: Radca Prawny Andrzej Kopeć
data publikacji: 01.02.2024 r.